Açık bankacılık fiyat ve deneyim ikilemini ortadan kaldırıyor

CINO Day: Açık Bankacılık

FINTR olarak düzenlediğimiz ilk CINO Day sohbetinde, Yönetim Kurulu Başkanımız Demet Zübeyiroğlu ile Mastercard Türkiye Banka İlişkileri Başkan Yardımcısı Hüsnü Avşar Gürdal, Türkiye’de açık bankacılık ve API uygulamalarını masaya yatırdı. Sohbette açık bankacılığın nasıl bir değişime yol açacağının yanı sıra, Türkiye finansal hizmetler pazarının karşılaşacağı fırsatlar ve tehditler konuşuldu.

Açık bankacılık, üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarının kullanıcıların finansal bilgilerine erişebilmesini sağlayan güvenli bir bankacılık modeli. Küresel finans sektöründeki güç dengelerinin değişmesiyle birlikte yükselişe geçen açık bankacılık pazarının her yıl %24 büyümeyle 2026’da 43 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Demokratik bir rekabet ortamı yaratılmasını amaçlayan açık bankacılık, müşterilerin temel bankacılık hizmetlerini en uygun fiyatı en iyi deneyimle birlikte sunan şirketlerden almasını sağlayarak sektördeki inovasyonu da teşvik ediyor.

Dünyada en çok KOBİ bankacılığını etkileyen açık bankacılığın, bir KOBİ ülkesi olan Türkiye için de çok önemli gelişmeler barındırdığını söylemek mümkün.

Açık bankacılık son kullanıcıya kazandırıyor

Müşterilerin çoğu zaman fiyat ve deneyim arasında bir seçim yapması gerektiğini belirten Gürdal, “Açık bankacılık seçim sürecinde yaşanan ikilemleri ortadan kaldırıyor. Piyasada fiyatların aşağı çekilmesi ise en önemli etkisi. Büyük bankalar müşteri kaybetme korkusuyla mevduat faiz oranlarını yüksek tutarken, kredi faiz oranlarını minimuma indirip komisyonları neredeyse sıfırlıyor. Böylece, denklemin kazananı son kullanıcı oluyor” dedi.

2021 Türkiye için açık bankacılığa adaptasyon yılı olacak

Açık bankacılığın yükselişiyle birlikte, Türkiye finans ekosistemindeki tüm paydaşlar strateji belirleme noktasında hummalı bir çalışma içerisinde. Gürdal, “Bankalar, büyük üye iş yerleri ve ödemelere aracılık yapan kuruluşlar, alandaki fırsatları değerlendirmeye çalışıyor. Bankalar tarafında, KOBİ bankacılığı alanında denemeler var. Hesapları tek elden yöneten çözümler ve muhasebe çözümleri halihazırda hayatımızda. Kurumlar, senenin ikinci yarısında teknik entegrasyonlar geliştirmeye başlayacak. Türkiye’de yönetmeliğin Haziran ayında çıkması bekleniyor. Adaptasyon için ise bir sene gibi bir süre öngörülüyor. İlk fazda, hesap hareketleri görüntüleme ve hesaptan ödeme başlatma fonksiyonları planlanıyor. Tekrarlı ödemeler ve vadeli ödemelerin ikinci fazda yapılması bekleniyor” dedi.

Regülasyonlar fırsatları beraberinde getirecek

Fintech alanındaki startup ve scaleup firmalara tüyolar veren Gürdal, “Açık bankacılık, doğası gereği iş birlikteliklerini mümkün kılan ve motive eden bir dönüşüm. Proaktif olan firmaların rekabette öne geçeceği bir dönem olacak. Aynı zamanda, kompleks bazı akışları açık bankacılık hayata geçiriyor; veri işleme, veri zenginleştirme, kredilendirme, uyum, kullanıcı izin yönetimi gibi konularda tüm paydaşlar yeni akışlar tasarlayacak ve dış kaynak firmalardan desteğe ihtiyaçları olacak. Fırsat alanları ve açıklar tespit edilerek, hizmet gamlarında genişlemelere gitmek için doğru bir zaman” yorumlarında bulundu.

FINTR olarak CINO Day sohbetlerimiz yıl boyunca farklı dikeylerde devam edecek. Her webinar sonrası konuşulanların özetini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. ‘Açık bankacılık’ konulu paneli merak edenler kaydını buradan izleyebilirler.

Fintech Association Turkey — fintr.org

Fintech Association Turkey — fintr.org